عکس شناسی در سیصد و شصت درجه


چند موردی هست که دوست دارم بگوی ام. مدت ها بود که مثل الان منتظر یک وقت بی کار و بی سوژه می گشتم که درباره ی چند مسئله ی مهم و اساسی در کشور
º 360 حرف بزنم که انگاری روی دلم ، قلبمه شده .

بخاطر همین بدون هیچ حاشیه ای میریم سراغ اصل مطلب:
ضمنا این متن « طنز » است ،  باز از دست من ناراحت نشوید . همه اش شوخی است . باور نمی کنید ؟ بخوانید !


***


◙ هلو

این مسئله­ی خیلی مهمی ست که دخترخانم­ها، « هلو » باشند. هلو هم نه از آن هلوهایی که پوست دارد. باید « پوست­کنده » باشد. آن­هایی که دارای " مناطق لبنیاتی "­ قوی­تر و ژیگول­تری­اند ، عمرن که اگر یقه­ی مبارک را ببندند . چون در این صورت ، هم به چشم آقایان آسیب جدی می­رسد ، هم انصافا آن " منطقه­ی لبنیاتی " ، مورد بی­مهری قرار می­گیرد !

حالا قسمت­های دیگر را فاکتور می­گیریم . هلوی در رقص ، هلوی در خواب ، هلوی آب­لبمو ! ، هلوی پلاسیده ، هلوی کال ، هلوی در تاریکی ، هلوی در روشنایی و خلاصه همه نوع هلویی داریم اما « هلوی پوست کنده » ، از آن هلوهایی ست که اصولن با پوست و لباس مخالف است و سعی دارد که هر چه کم­تر از این پدیده­ی دست­ساز بشری ، استفاده کند !


◙ هلونما

همه­ی این­ها به کنار، یک عده­ی زیادی هم هستند که « هلونما » هستند. هفتاد و چهار سال و سه ماه عمر کرده­اند ، گشته­اند از سایت­های « آ.و.ی.ز.و.ن »  و  « ج.ی.گ.ر  د.ا.ت­  ک.ا.م » و این جور جاها، عکس یک مشت دختر بخت­برگشته­ی ایرانی را برداشته­اند و به جای خودشان قالب می­کنند.

این « هلونما » ها اصولن از یک طایفه­ای هستند به نام « طایفه­ی طلاقیون » !...
که چون « هلونما » هستند ، بهتر است به آن­ها « میوه » بگوییم ... چون « بیوه » کسر شأن دارد!◙ گلابی

این­ها آقایانی هستند که مثل گلابی­ برعکس ، بالاتنه­های قوی و پایین­تنه­های کوچکی دارند . اکثرن هم لخت و درحال فیگور گرفتن­اند . الهی من بگردم این گلابی­ها را . از بس به خودشان فشار می­آورند که عضله­ی حوضچه­ی سرشانه و سه­سر بازوی عزیزشان ، « هُلـُپّی »  بیرون بزند ، تمام عکس­های­شان در هاله­ای از مهِ غلیظ است . [فکر بد نکنید!...عکس­شان بوی بدی نمی­دهد!]


 گلابی

ای بابا!... این­ها هم گلابی­اند! ولی نه از آن گلابی­های میوه­ای . این­ها عکس­شان بوی « گلاب » می­دهد. یا ضریح حضرت شاه­عبدالعظیم را گذاشته­اند ، یا دخیل به پنجره­ی فولاد بسته­اند ، یا اصولن هر چیزی که شبیه یک گنبد باشد را بالای سردر پروفایلشان عَلـَم کرده­اند که بگویند ما آدم­های با خدایی هستیم . بعد وقتی بهشان پیام می­رسد ، اول جنسیت­ات را می­پرسند و بعدن ...


◙ جوجو

این­ها دو گروه هستند . « جوجوهای انسانی »  و  « جوجوهای حیوانی »  ! ... دسته­ی اول علاقه­ی شدیدی دارند که عکس یک بچه در حالت « بوس » ، « خواب » ، « تعجب » ، « خنده » ، « گریه » ، و خلاصه یک حالتِ عجیب را نشان دهند . یا عکس بچه­های فامیل­شان را مورد تفقد قرار می­دهند.
خوب ! ... یکی نیست به این­ها بگوید آخر عزیزدل ! مگرمجبوری عکس بگذاری؟... واقعن نمی­فهمم چه سرّی در این کار هست که عکس بچه­ها را برای خودشان انتخاب می­کنند ؟ معصومیت­اش ؟ لطافت­اش ؟ چه می­دانم !

« جوجوهای حیوانی » هم که مشخص هستند . این­ها عکس بچه­های حیوانات را می­گذارند. احتمالن از بچه­ی آدمیزاد خسته شده­اند و به بچه­ی گربه و سگ و شغال و اورانگوتان ، اعتماد و علاقه­ی بیش­تری دارند ! ... خدا می­داند که معیار انتخاب این عکس­ها چیست ؟ ... ولی هر چه هست ... خوب هست دیگر !


◙ حیواناتِ بالغ

این دسته از دوستان ، به حیواناتِ بالغ علاقه دارند . خرس ، شیر ، عقاب ، اسب ، گاهی دیده شده که خربالغ یا شامپانزه را هم مورد استفاده قرار می­دهند . این دسته به دلیل رفتارهای خارج از نـُرم ِ انسانی ، از حیطه­ی بررسی­های انسانی خارج­اند ، اگر دامپزشکی بود ، احتمالا می­توانست بگوید داستان از کجا آب می­خورد ؟ ...


◙ شـَلـَم شولوا

این­ها از دسته­ی گرافیست­ها هستند . رنگ ، نقش­های عجیب و غریب ، نقوش گرافیکی ، خطوط و این جور چیزها را برای معرفی­ خودشان انتخاب می­کنند. اصالتا هم باید این نوع از دوستان را در رده­ی « تاپ سِکرت » بررسی کرد . چون یک هوا مشکوک می­زنند !


◙ لختی­پُختی

آی که امان از دستِ این خواهرکان [ و گاهی برادرکان ! ] که یک نقاشی یا عکس لختِ یک زن را بر می­دارند ، [ ترجیحا با داشتن دوتا بال یا شاخ و این جور چیزها ] فرتی می­گذارند بالای صفحه­ی مبارک . آخر دوستِ عزیز !... اگر لخت بودن خوب است ، بفرما لخت شو ، همه برایت هورا بکشند !... اگر بد است ، چرا عکس لختی می­گذاری ؟... اگر خجالت می­کشی که عکس خودت را بگذاری ، پس معلوم است که لخت بودن اصولن کار جالبی نیست ؛ بنابراین لختِ هرکسی را که بخواهی نشان دهی ، یک بوهایی از آن به مشام می­رسد که عمرا اگر معنی­ خوبی داشته باشد !


◙ گلزار

دونوع گلزار داریم؛ « گلزار طبیعی » ، « گلزار انسانی » !!

می­پرسید چه طور ؟ خب !... آن دسته از دوستانی که عکس گل و بلبل برای خودشان می­گذارند ، یک دسته گل­اند که مثل گل این ور و آن ور شکوفا شده­اند . این دسته را « گلزار طبیعی » باید بگوییم .


ولی آن­هایی که عکس این پسره « محمدرضا گلزار »  را برای خودشان می­گذارند ، « گلزارهای انسانی » اند که قربانشان بروم ، کم هم نیستند . « گلزار اخمو » ، « گلزار خندان » ، « گلزار با موی کوتاه » ، « گلزار با موی بلند » و خلاصه هر جا را که ببینید مثل زبل­خان این بنده­ی خدا ، حضور دارد.

من از تیپ و قیافه­ی این « گلزار »  خیلی خوش­ام نمیاد.  گرچه قیافه­ی بدی ندارد . ولی بابا کمی انصاف هم خوب است . درست است آدم از یک هنرپیشه­ای خوشش می­آید ، ولی باور کنید یکی از همین­ها به زمین و زمان قسم می­خورد که این عکس خودم است!


◙ هنرپیشه­ها

همه یک طرف ، هنرپیشه­ها یک طرف . این­ها را دیگر کاری نداریم .

یاد یک خاطره­ای از زمان خدمت افتادم ؛ ... اون موقع که سرباز بودیم ، دوستم تعریف می کرد که : با یک دختری  تلفنی  آشنا شد. قرار گذاشتند . دختر گفت فلان جا که آمدی ، من یک مجله­ی فیلم دستم می­گیرم که رویش عکس « نیکی کریمی » است . دوستم می گوید چرا ؟ ... دختر هم جواب می دهد چون خیلی شبیه نیکی هستم !!

دوستم با این­که از قیافه­ی نیکی کریمی ، بدش می­آمد [ چون می گوید خوشگل دهاتی است ] با خودش گفت چه بهتر از این ؟ ما دستمان به گوشت نمی­رسید که پیف­پیف می­کردیم ! و گرنه نیکی جان هم برای خودش عالمی دارد !

ظهر که شد ، از ستاد رفت سر قرار . بعد از چند مدتی ، بالاخره یک بابایی از دور پیدا شد که مجله­ی فیلم دستش بود ! ... وقتی جلو آمد ، دید نه تنها شبیه نیکی کریمی نیست که قیافه­اش بیشتر به « سیروس گرجستانی » می­خورد !


حالا حکایتِ این هنرپیشه­ها هم همین طوری است اغلب ! ...


◙ سیاسیون

این­ها همان­هایی هستند که اکثرا یا جرج­دبلیو بوش را دوست دارند ، یا اسامه بن­لادن ، یا رهبر حماس ، یا سیاست­مدارهای داخلی­ خودمان . واقعن نمی­دانم روی چه حسابی این عکس­ها را انتخاب می­کنند ، ولی به هر حال حتما یک دلیلی دارند دیگر!


◙ جر واجرها

این­ها هم یک عده­ای هستند که اگر گذرم به پیج شان بخورد بدم نمی آید . خون و کثافت و زخم و خشونت و پاره­ پوره­گی ، از لوازم عکس­های این­هاست.  به نظر من بد نیست ولی خب چه لذتی دارد این که حال ملت را به هم بزنند ؟ الله اعلم !


◙ لانگ شات

خوب آخر عزیز دل من ! نمی­خواهی عکس خودت را بگذاری ، نگذار ! ... می­روی آن دور ... کنار دریا و درخت و ماشین می­ایستی که چه ؟ چهل متر دورتر از دوربین ، یک نفری واستاده که هر کسی می­تواند باشد . خوب این چه رسمی است ؟ یا شما در نشان دادن چهره­ات معذوریت و محدودیت داری ، یا دوست داری که شناخته شوی ، عکس از فاصله­ی شصت­متری گرفتنت چیست ؟


◙ زمینه­گرا

این­ها بیش­تر از این که خودشان مهم باشند ، جایی که در آن هستند برای­شان مهم است . مثلن من چون یک بار به « بیس قِفیزن » رفتم ، باید حتمن مردم بدانند که من یک روزی این جا بودم . و گرنه هزینه­ی سفرم ، حرام می­شود ! ... سنگاپور و هند و مالزی و فیلپین و دبی و ولایتِ مَمَسنی و سرحدّاتِ ترکمنستان و  قلعه­ی خیرآباد ، آخر چه جای افتخاری دارد ؟


◙ شافتآب

این­ها آن­هایی هستند که توی خانه عینک آفتابی می­زنند ! ... هم شب است هم آفتاب ! ... حرف دیگری نمی­ماند . همین « شافتآب » برای­شان خوب است .


◙ منو نخوری !

اینها آقایان و خانم­های متاهلی هستند که از ترس خورده شدن ، عکس خودشان و همسرشان را به زور می­خواهند در عشقولانه­ترین حالت نشان دهند . لب تو لب ، یک وری روی کاناپه ، درحالتِ کـُنده­کِش ، دو وارو جمع ، آفتاب­بالانس ، مهتاب­بالانس ، روی تخت ، زیر پتو ، بالای کوه ، و خلاصه هرجایی را که بگویید هستند ولی باید همسرشان باشد که یک وقتی مهاجمان و دزدان ناموس ، آن­ها را قورت ندهند !


◙ دراز

خوب !... این هم نوع تازه­ ایست دیگر !... جدیدا مد شده دراز بکشند و از خودشان عکس بگیرند . حالا یا دماغ باید توی لنز باشد یا کف پایشان . فرقی نمی­کند . ولی این حالتِ خوابیده باید در عکس باشد . وگرنه ملت فکر می­کنند که این عزیزان را می­شود در حالتِ دیگری غیر از درازکش هم تصور کرد!


◙ ایش !

این­ها در حالتِ کرشمه و ناز هستند . ترجیحا با یک لیوان چای [ که به زور می­خواهند به بقیه آن را یک لیوان مشروب معرفی کنند ] و در حالت اجرای حرکات موزون !


◙ ارسطو

در این عکس­ها باید یه جایی به طور قطع و یقین یکی از عناصر « کتاب » ، « قلم » ، « روزنامه » ، یا این چیزها باشد . وگرنه مردم به اندیشمند بودن صاحب عکس ، شکِ عظما می­برند !


◙ دیرام دیرام؛ آخ جون !

بدون شرح !... همراه با پیانو ، گیتار ، سه تار ، دف ، سازدهنی ، سوت­سوتک ، و یا یک چیزی که نشان بدهد این آقا یا خانم بالاخره اهل هنر موسیقی است و اگر هم نیست به شدت به موسیقی ، علاقه « بند » است.


◙ آنجلینا

« گلزار » را که گفتم ، « آنجلیا جولی » را هم اضافه کنم که دایرت­المعارفم ناقص نباشد ! ... اکثرا هم باید عکس­هایی از این خانم باشد که یک جاهای حساسی از بدن­اش ، مشهود و مبرهن باشد !


◙ ال پاچینو!

نصف º360  را شامل می­شود !... بدون شرح


◙ ما این­ایم

این­ها آن­هایی هستند که باید نشان بدهند می­توانند « سمند !! » داشته باشند . یا می­توانند سوار « 206 »  بشوند . باکلاس­ترینشان به طور قابل ترحمی کنار « 405 »  همسایه­شان عکس گرفته!

این­ها مجموعا علاقه­ی غریبی به این دارند که لوازم و امکانات و داشته­های­شان را به رُخ بکشند .
تا به حال « مبل استیل » ندیده­اید ؟ ...


◙ یا تعطیله، یا نصب می­شه، یا دزدیدن!

ندیدید ؟... مد شده ها !... یک چیزی را با بدترین دست خط [ توسط ماوس ] روی یک صفحه بنویسید ، بعد بگذارید جای عکس­تان . قدیم­ها یکی این کار را کرد ، به دو روز نکشید ، تقلیدها شروع شد .


◙ فتوشاپ

و آخرین و مهم­ترین بخش از این دایرت­المعارف ، بخش فتوشاپ است که هزار ماشا الله ...


پ.ن :

1-  این پست هم جبران نوشته قبلی بود برای جیگر سوخته های مهربونی که خوندن و اینا .. 09.gif

2-  تو این مطلب ، هر چه خواستم از هر کدوم از این موارد عکس بزارم ... نتونستم ... یعنی بهتر اینه که خودتون تجسم کنید ... حتما قشنگ تر میشه ...04.gif

3-  از لینکدونی بالای وبلاگ هم غافل نشید ، چون دست کم روزی دو بار آپدیت میشه و لینکهای جالبی توش میتونید پیدا کنید .04.gif09.gif

قربون همتون ...49.gif08.gif
تا بعد ...05.gif

/ 70 نظر / 57 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نگار

سلام.خوبی؟خيلی باحال بود.واقعا پست قبلی جبران شد.دمت گرم

شميم

حـــــــــــــــــــــال کردم همی! بعدشم حدست اصنشم درست نبود آقای ممزی! زيرا برای اينکه گرافيکی ميباشه! يه جورايی هم خودشيفتگی کاذب باشه شايد! لينکشو ميذارم واست برو خودت بگو اصن جزو کدوم ميتونه بباشه آيا! هه! همين فيلاْ!!!!

زهره

خوب به من چه...اومده بودی توی zohreh66 با يک {} گفتم بيام بگم زنده م! خوبی ممزی جان؟ حالا يادت اومد من کدوم زهره بيدم؟ موفق باشی هميشه

زيگو

اووووووه لينکت رو ديدم گفتم بيام ببينم اين وبلاگ نويس قديمی کيه؟ اومدم ديدم به به انگاری اومدم محل خودمون همه که اينجا آشنان فقط من غريب ميزنم؟!

MahiNNNNNNNNNNNN

koli doros booooodddddddddddd, man ba nesfe in adami ke migi ashna hastam ( yaani jozve doostaman ) :D

سحر

[خنده][خنده][خنده] eivallllllllllllllllllll hal kardammmmmm.damet garm.indafe mikham aks bezaram havasam bashe joze in lista nabashe aksam[نیشخند]